SP1 Aktualności Wiwat sejm, wiwat król, wiwat konstytucja! niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10998213

-------------------------------------

 BHP
Wiwat sejm, wiwat król, wiwat konstytucja!

   We wtorek, 30 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie zgromadzeni na widowni mogli wziąć udział w żywej lekcji historii. Na scenie dzieci z klasy IVc, powtórzenie wiadomości, gabinet historyczny. Nauczyciel, podejrzewając, iż jego podopieczni nie do końca opanowali materiał, zaprosił na zajęcia Konstytucję 3 maja. Podziękowała ona zebranym za pamięć, to dzięki niej jest ona wciąż żywa, mimo że obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy. Jej uchwalenie przyniosło nadzieję na odmianę, na uratowanie Polski, która chyliła się ku upadkowi. Słowo konstytucja, przypomnijmy, pochodzi od łacińskiej nazwy constituto, co oznacza urządzać lub regulować. Jest to ustawa, która ma najwyższą moc w naszym państwie. To ona mówi na przykład o prawach i obowiązkach obywateli, a na jej straży stoi głowa państwa, czyli prezydent. Ta z 3 maja 1791 roku znosiła liberum veto i wolną elekcję, a wprowadzała dziedziczność tronu. Umocniła także władzę centralną, a ukróciła wpływy magnaterii.
   Przedstawienie, sadząc po reakcji publiczności, podobało się, w prosty i humorystyczny sposób przybliżyło zawiłe meandry historii. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Piotr Pałac
fot. Cezary Sułkowski
 
STOPKA