SP1 Aktualności Szkolny Konkurs Recytatorski niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10998337

-------------------------------------

 BHP
Szkolny Konkurs Recytatorski

   We wtorek, 8 stycznia 2013 r., odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. To bardzo ważny element edukacji polonistycznej, zamiera bowiem sztuka mówienia. A przecież od starożytności istniały szkoły retoryki, czyli sztuki pięknego wysławiania się i wygłaszania przemówień. Od tego, czy ktoś potrafił w jasny, logiczny i piękny sposób przedstawić sprawę, zależało bardzo wiele: płomienne przemówienie senatora rzymskiego mogło doprowadzić do wojny! A współcześni aktorzy, których tak chętnie oglądamy? Codziennie ćwiczą wymowę, wiedzą bowiem, iż od tego zależy ich los. Zostawmy jednak politykę i aktorów - ienaganna wymowa, umiejętność przemawiania, zdolność do pamięciowego opanowania tekstu będą (może nawet już są) przydatne w zwykłym życiu. Urodziny, wesele, rocznica ślubu, rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym pracodawcą i wiele, wiele innych sytuacji - to wtedy przydają się zdolności oratorskie. I temu właśnie miał służyć konkurs recytatorski - rozbudzeniu zainteresowania sztuką pięknego wysławiania się, sztuką pięknej recytacji tekstu poetyckiego.

   Uczniów oceniało jury w składzie: p. Wioletta Bas, p. Iwona Szczuka, p. Edyta Talarowska, p. Piotr Pałac. Piątym sędzią była publiczność, która otrzymała od p. Iwony karty do głosowania. Z tablicy przyglądały się nam Wisława Szymborska i jej wiersze. Poetka napisała kiedyś utwór Muzeum, opis zwycięstwa rzeczy martwych nad żywym człowiekiem. Nie możemy się z tym do końca zgodzić - nie ma już wśród nas laureatki Nagrody Nobla, ale dzięki jej poezji, dzięki naszej pamięci wciąż jest z nami. Ironia zawarta w wierszach Szymborskiej pomaga nam lepiej zrozumieć świat, uczy nas dystansu do samych siebie i otoczenia.

   Recytatorzy byli bardzo dobrze przygotowani, swoimi interpretacjami przenieśli zebranych w sali 305b do kolorowego i wesołego świata fantazji, do świata piękna, wdzięku i elegancji. Jury oraz vox populi wyłoniło czworo zwycięzców, którzy będą reprezentować szkołę na miejskim etapie konkursu w „Lunie”. Są to: Gabrysia Wyszyńska (I miejsce, wiersz W królestwie kotów L. J. Kerna), Szymon Ludwiniak (II miejsce, wiersz Brudas J. Brzechwy), Zuzanna Matuszewska i Dominika Stankiewicz (III miejsce ex aequo – wiersze, odpowiednio, Na nartach A. Frączek oraz Miss Stonoga tej samej autorki).

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy także publiczności, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Nauczyciele języka polskiego
fot. Piotr Pałac
 
STOPKA