SP1 Aktualności Przygoda z piernikami w Muzeum Ziemi Lubuskiej poniedziałek, 27 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11025070

-------------------------------------

 BHP


Przygoda z piernikami w Muzeum Ziemi Lubuskiej

   Nasza wychowawczyni p. Bożena Masłowska zorganizowała nam wycieczkę do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Organizowano tam też wystawę związaną z toruńskimi piernikami. Jechaliśmy około godziny czasu. Kiedy wysiedliśmy, zebraliśmy się w grupę i weszliśmy do muzeum.
   Na początku poszliśmy na wystawę pierników. Była tam pani przewodnik, która opowiadała nam jakie przyprawy i składniki są potrzebne do zrobienia tych pierników. Pokazywała nam drewniane, ręcznie robione formy, które były przeznaczone do ich kształtowania. Można było dotknąć i powąchać imbir, cynamon, anyż i goździki. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkiego, mogliśmy upiec swoje własne pierniki. Było przy tym dużo zabawy, mieliśmy gotowe kuleczki ciasta, które trzeba było ugnieść i wcisnąć do formy, a następnie dać pani, aby je upiekła.
   Kiedy pierniki się piekły, poszliśmy zwiedzić muzeum tortur. Stało tam dużo urządzeń służących do torturowania ludzi. Znajdowała się tam także wystawa przedstawiająca człowieka bez głowy klęczącego przy pniu drzewa, a jego głowa leżała w koszyku stojącym obok. Bardzo realistycznie oddano atmosferę tamtych czasów. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała nam o tym, co się działo w tamtych czasach. Poza tym, oglądaliśmy wystawy związane z winem i tworzeniem go.
   Kiedy skończyliśmy zwiedzać, wróciliśmy do sali gdzie czekały już na nas upieczone pierniki. Wzięliśmy je podziękowaliśmy pani przewodnik, a następnie poszliśmy do autobusu. W drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się jeszcze w McDonaldzie. Wróciliśmy do szkoły około godziny siedemnastej. Na wycieczce było bardzo przyjemnie i dowiedzieliśmy się bardzo wielu interesujących rzeczy. Moim zdaniem ta wycieczka była niezwykle udana.
Aleksandra Zychla, kl. 6c
fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA