SP1 Aktualności Wycieczka do Archiwum w Żarach niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10999484

-------------------------------------

 BHP
Wycieczka do Archiwum w Żarach

   30 października uczniowie kl. IV c uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Archiwum Państwowego z siedzibą w Żarach. Jej celem było przedstawienie różnorodności form ochrony zabytków oraz ukazanie roli archiwum w przekazywaniu wiedzy historycznej.

  W trakcie wycieczki uczniowie zapoznali się z zadaniami archiwum, wzbogacili swoją wiedzę na temat swojego rodzinnego miasta, regionu na przestrzeni wieków. Obejrzeli ciekawe dokumenty, jak również księgi sprzed kilkuset lat mówiące o dziejach miasta Żar i Żagania. Chętnie obliczali czas, jaki upłynął od spisania akt ( ksiąg) do dziś.
   Dzięki uprzejmości p. Archiwistki uczestnicy mieli możliwość obejrzenia magazynu , w którym składowane są jednostki archiwalne. Dowiedzieli się, jakie starania czyni się, aby zapobiec zniszczeniu dokumentów.
   Jednym z zadań, które uczniowie mieli do wykonania było składanie pudełek, w których przechowywane się dokumenty. Polecenie to okazało się „ frajdą”, uczniowie bardzo chętnie i szybko wykonali „pudełkową piramidę”.

   Wycieczki edukacyjne to jedna z różnorodnych form przekazywania wiedzy historycznej. Nauczycielowi pozwala realizować treści i uatrakcyjnić proces dydaktyczny, a uczniom poprzez bezpośredni kontakt, daje możliwość lepszego zapamiętania treści historycznych.

Czy wiecie…

…skąd się wzięło powiedzenie „czytać od deski do deski”? Otóż w średniowieczu cenne książki oprawiano w skórę. Tańszym, lecz mniej szlachetnym materiałem służącym do wytwarzania okładek było drewno. Książka, która miała drewniane okładki była dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem, ale przez to dość ciężka. Jako pamiątka po tamtych okładkach pozostało to powiedzenie.
Bożena Masłowska
fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA