SP1 Aktualności Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń wtorek, 21 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11004303

-------------------------------------

 BHP
Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń

Zadanie 2.


Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność

W dniu 26.10.2012 r. uczniowie wraz z p. wicedyrektor Honoratą Kryszewska i p. Anetą Kochanowicz, pedagogiem szkolnym, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach osób niepełnosprawnych w Ośrodku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach.


Odwiedziliśmy poszczególne pracownie:


1. Pracownia gospodarstwa domowego, gdzie zainteresowane osoby są wprowadzane w tajniki sztuki kulinarnej. Uczą przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki.
2. Pracownia ogrodnictwa. Od wiosny do jesieni pensjonariusze dbają o rośliny wokół Ośrodka, a zimą tworzą piękne kompozycje z suchych kwiatów, które zdobią nie tylko ich pomieszczenia.
3. Pracownia poligraficzno – informatyczna. Tam powstaje gazetka, w której zamieszczane są informacje dotyczące działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.


4. Pracownia stolarska. To pracownia typowo „męska”, powstają w niej drewniane „dzieła sztuki”, które są robione na potrzeby Ośrodka.
5. Pracownia rękodzieła. Pozwala rozwijać zainteresowania plastyczne podopiecznych korzystając z różnych technik – malarstwa, ceramiki, mozaiki.
6. Pracownia krawiectwa i haftu. Pensjonariusze poznają tajniki szycia ręcznego, uczą się wyszywać i szydełkować.
W Dziennym Domu Wsparcia spotkaliśmy się z osobami głównie z dysfunkcją ruchu. Dzieci miały przez chwilę możliwość poczuć się jak osoby niepełnosprawne ruchowo i sprawdzić, jak to jest poruszać się na wózku inwalidzkim. 
Atrakcją była również zabawa na sprzęcie dostosowanym do osób z różnymi dysfunkcjami.
Mieliśmy także okazję zwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarach, którego głównym zadaniem jest usamodzielnienie jego uczestników na miarę ich możliwości. W trakcie pobytu w Domu uzyskują oni wszechstronne, specjalistyczne wsparcie, dzięki któremu mogą utrzymać się w swoim naturalnym środowisku, integrują się ze środowiskiem lokalnym, nie podlegają instytucjonalizacji. Największą atrakcją okazała się sala doświadczania świata i światła, która pełni funkcję relaksacyjną.
Uczniowie potrafili nawiązać kontakt ze wszystkimi osobami w Ośrodku, chwalili i doceniali ich wytwory. Zadowoleni pensjonariusze obdarowali dzieci własnoręcznie zrobionymi upominkami.

Na zakończenie każde dziecko miało możliwość podzielenia się wrażeniami z pobytu w Ośrodku. Naszych uczniów najbardziej zaskoczyło to, że osoby niepełnosprawne mają wielki talent i tworzą rękodzieła na miarę profesjonalistów.
Wszystkim wręczyliśmy pamiątkowe laurki i drobne upominki. Wpisaliśmy się też do księgi pamiątkowej.
Uczniowie przekażą informacje na temat działalności Ośrodka swoim koleżankom i kolegom na godzinach wychowawczych.
Honorata Kryszewska
Aneta Kochanowicz
 
STOPKA