SP1 Aktualności W świecie dźwięków i wyobraźni wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028366

-------------------------------------

 BHP


W świecie dźwięków i wyobraźni

   Uczniowie starszych klas naszej szkoły wiedzą, czym jest, stosowane głównie w poezji, dźwiękonaśladownictwo. Jak sama nazwa wskazuje, to naśladowanie dźwięków za pomocą odpowiedniego doboru słów, tak aby człowiek, który czyta wiersz, mógł sobie przedstawić ów dźwięk, przypomnieć jego brzmienie, przywołać go. Co więcej, głośna lektura tekstu poetyckiego (w którym występują wyrazy dźwiękonaśladowcze) może bezpośrednio przywołać dany dźwięk. Jeśli w wierszu obecne są wyrazy związane z szelestem liści, wiatrem, myślimy, że jesteśmy wśród drzew i słyszymy szum liści.

   Skoro słowa i poezja potrafią naśladować dźwięki, to tym bardziej może tego dokonać muzyka klasyczna. Znamy oklepane kawałki, coś z Chopina, coś z Czajkowskiego, Mozarta i „Ta-ta-ta taaaa” Beethovena, czyli słynny, wpadający w ucho początek V symfonii c-moll op. 67. Ostatnio reklamy telewizyjne wykorzystują urywki oper, na przykład Duet kwiatów z Lakmé Léo Delibesa. Ja jednak chciałbym zachęcić Was do posłuchania, być może znanych, okruchów muzycznych, w których dźwięki naśladują odgłosy miasta, zwierząt lub zjawisk przyrody.

   Usiądźcie wygodnie, wyciszcie się i posłuchajcie. Rozpoznajecie tego małego skrzydlatego przyjaciela? Najpierw w wersji z orkiestrą, a później sama wiolonczela z fortepianem:

Co to za owad? Już wiecie? Uczniowie szkoły muzycznej – ciiiiiiiichooooooo szaaaa, nikomu nie mówcie!
   Oto kolejny utwór – muzyka nie naśladuje tu owadów, lecz odgłosy dość niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego. Obserwujcie uważnie orkiestrę, a zwłaszcza pana stojącego przy kotłach – odpowiedź nasunie się sama:Co to za zwierzę? Bardzo lubi składy porcelany oraz deptać niektórym ludziom uszy ;-)Co to za ptak? Lubi wodę, wzbudza zachwyt…A ten ptak?A tutaj – jakie ptaki się spotkały?Oto kolejny okruch – muzyka naśladuje dźwięki miasta, ulicy, klaksonów samochodów:Właśnie w ten sposób muzyka naśladuje świat przyrody i człowieka, naśladuje życie, sama będąc życiem!
    Mam nadzieję, że spodobała się Wam ta podróż. Z racji tego, iż mamy już jesień, czas refleksji, podaję utwór, który bardzo mi się podoba. Wprawdzie nie naśladuje on żadnego dźwięku natury, jednak dobrze oddaje noc i światło księżyca:Na koniec przenieśmy się do tajemniczego ogrodu podczas deszczu:


 
Piotr Pałac
 
STOPKA