SP1 Aktualności Wycieczka do Żagania wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028478

-------------------------------------

 BHP


Wycieczka do Żagania

   Dnia 12. 05. 2012 r. klasa 5c oraz niektórzy uczniowie z innych klas, mieli okazję podziwiać zabytki Żagania. Wycieczkę zorganizowała p. Bożena Masłowska. Zwiedzaliśmy Pałac Książęcy, Zamek i Kościół Kanoników Regularnych św. Augustyna.
   Na początku wycieczki dowiedzieliśmy się od pani przewodniczki o historii miasta, która jak się okazuje jest trochę zawiła, ponieważ wcześniejsza lokalizacja Żagania znajduje się obecnie w gminie Żagań, jednak nosi nazwę Stary Żagań. Nazwa wskazuje, że jest to pierwotna osada, którą przeniesiono bliżej głównych szlaków handlowych. Zwiedziliśmy także zamek i kościół, które zostały w 1284 roku przekazane Zakonowi Kanoników Regularnych św. Augustyna. Zakon ten przetrwał wiele trudności takich jak pożary wywołane wyładowaniami atmosferycznymi, epidemie chorób oraz trzydziestoletnią wojnę. Kościół jest w stylu gotyckim, posiada pięknie zdobione półokrągłe sklepienie, natomiast zamek został odnowiony na styl barokowy. Mieliśmy możliwość oglądać także wspaniałą bibliotekę poaugustyńską, wykonaną bardzo pomysłowo m.in. podłoga z elementami drewnianymi, pochłaniającymi wilgoć. Wnętrze słynie ze znakomitej akustyki dzięki specjalnie ukształtowanemu sklepieniu tzw. Szeptanemu. Służyło ono do podsłuchiwania rozmów. W roku 1810 w wyniku sekularyzacji zakonnicy musieli opuścić swoją siedzibę.
   Zamek, o którym wcześniej wspomniano należał do księcia władającego miastem, który oddając go Zakonowi Kanoników Regularnych św. Augustyna wybudował na drugim końcu miasta Zamek Książęcy, w późniejszych latach przebudowany na pałac. Wystrój jego jest obecnie odnowiony, jednak mieliśmy możliwość zobaczenia pierwotnego wyglądu. Pałac jest w stylu barokowym, zaprojektowany w siedemnastym wieku tak, by był jednocześnie obronny i reprezentacyjny. Księstwem żagańskim władał wtedy Albrecht Wallenstein. Pozostałością po zamku jest podziemna jaskinia zapełniona figurkami przedstawiającymi różne maszkarony. Poznaliśmy ich legendę, która mówi o zawarciu paktu między diabłem a pewnym rzeźbiarzem. W podziemiach ukryta jest także stara studnia, którą warto zobaczyć.
   Według mnie to była wspaniała wycieczka, dzięki której poznaliśmy bardzo ciekawą historię Żagania. Zachwyciło mnie to, że już w 1303 roku zaczęto wybijać tam monety, posiadające herb miasta. Moim zdaniem najpiękniejszy był ogród niedaleko zespołu klasztornego, w którym panowała cisza, a kiedyś zakonnicy mogli się przechadzać wokół niego rozmyślając o ważniejszych fragmentach książek, które przeczytali.
Julia Kondracka, kl. 5 c
 
fot. Bożena Masłowska i Izabela Olszańska
 
STOPKA