SP1 Aktualności Wycieczka do Gabinetu Historii Miasta wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028284

-------------------------------------

 BHP


Wycieczka do Gabinetu Historii Miasta

   Dnia 18.04.2012 r. odbyła się wycieczka do Gabinetu Historii Miasta, którą zorganizowała nasza wychowawczyni, pani Bożena Masłowska. Na miejscu przywitał nas dr Jerzy Tomasz Nowiński, który opowiedział nam, co działo się w Zarach kilka wieków temu.

   Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych przedmiotów, które używano w Żarach około 200 lat temu. W tym ciekawym miejscu mogliśmy pooglądać wiele ważnych dokumentów żarskich. Dowiedzieliśmy się również, ze na nasze rodzinne miasto były naloty amerykańskie, które zniszczyły większą część miasta. W gabinecie znajdowała się bardzo ładna makieta przedstawiająca Żary w roku około 1850. Makieta przedstawia dzisiejsze centrum miasta, co świadczy o tym, że Żary bardzo szybko się rozrastały, zwiększała się liczba mieszkańców i tworzyło się coraz większe miasto.

   Naszą klasę najbardziej zaciekawiły filiżanki i różnego rodzaju dzbanki, które były z prawdziwej porcelany. Mają one związek z Żarami, ponieważ na przedmieściach Żar znajdowała się fabryka porcelany. Żarska porcelana jest bardzo zaskakująca. Każda filiżanka jest starannie wykonana. Kolory są idealnie dobrane, dlatego miło się patrzy na te piękne, kolorowe serwisy. Również ciekawe były stare monety, dawne herby Żar i wnętrze wielkiego zegara.

   Cała klasa wykazała zainteresowanie. Była to bardzo ciekawa forma przekazywania wiedzy historycznej na temat naszego rodzinnego miasta Żary.
Gabriela Wyszyńska, 5c

fot. Bożena Masłowska

 
STOPKA