SP1 Aktualności Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10998925

-------------------------------------

 BHP
Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach

   7grudnia 2011r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach odbyło się otwarcie wystawy Maria Skłodowska-Curie: Polka, która zmieniła świat. Wystawę obejrzeli uczniowie żarskich szkół. O istocie odkrycia promieniotwórczych pierwiastków polonu i radu opowiedział dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej Jan Tyra. Na spotkaniu odbyła się również prezentacja multimedialna ukazująca wielką Polkę i jej dokonania w dziedzinie fizyki i chemii. W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie z klasy V c wraz z wychowawcą i nauczycielem biblioteki.
Izabela Olszańska
Bożena Masłowska

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 r. w Passy. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii - radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Pierrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
 
fot. Iza Olszańska
 
STOPKA