SP1 Aktualności Pierwszaki w Biedrzychowicach piątek, 17 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10995779

-------------------------------------

 BHP
Pierwszaki w Biedrzychowicach

   5 października po uroczystym pasowaniu uczniów klas pierwszych wszystkie pierwszaki razem ze swoimi wychowawcami p. K. Ardelli, p. W. Bas, p. H. Kulbidą-Pietrzak i p. M. Majerską pojechały na wycieczkę do Biedrzychowic Dolnych.
   Biedrzychowice Dolne to wieś położona niedaleko Żar. Przez wieś prowadzi ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Doliną Szypszyny z kilkunastoma 300-400 letnimi dębami i leciwymi klonami, którą przeszli uczniowie.
   Trasa miała długość 2km. Zaraz za Bieniowem wszyscy wysiedli z autokarów, podzielili się na 2 grupy (było 100 dzieci) i pod kierunkiem przewodników państwa Barbary i Mariana Motyl ruszyliśmy na trasę ścieżki. Pokonując trasę można było zobaczyć wiele ciekawych rzeczy np.:
- wał ziemny wczesnośredniowiecznego grodziska z VII w. i stary młyn nad Szyszyną,
- zabytkowy park z licznymi pomnikami przyrody jest tam 6 pomnikowych dębów, klon pospolity o obwodzie 350cm, kasztanowce i sosna czarna.
   Największe wrażenie zrobił na wszystkich dąb o obwodzie 6m, obok którego znajduje się kamienna tablica i kamienny krąg. Dąb będzie miał niedługo nadane imię Maciek. Dzieci dowiedziały się też jakie ptaki tam bytują np.: dzięcioły, świergotki drzewne, jemiołuszki, wilgi, czyżyki, zięby, gile, kukułki, sójki, gawrony.
   Przejście tej ścieżki dla niektórych stanowiło nie lada wyzwanie, bo trasa była kręta i wąska. Czasami trzeba było przejść po kładkach i mostkach zbudowanych z bali drzewnych, ale wszyscy dali sobie świetnie radę. Po przejściu całej trasy wszyscy mogli odpocząć w zagrodzie przewodników. Było ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy. Zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowolenie wszyscy wrócili do domu.

   Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami dziękują przewodnikom państwu Barbarze i Marianowi Motyl za cierpliwość, wyrozumiałość, gościnność i umiejętności zainteresowania uczniów ciekawostkami przyrodniczymi i nie tylko.
Ewa Witkowska
 
fot. Halina Kulbida-Pietrzak 
 
STOPKA