SP1 Aktualności Odkrywamy piękno Żar piątek, 24 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11014719

-------------------------------------

 BHP


Odkrywamy piękno Żar
   
   Często próbuję sobie wyobrazić, jak wyglądały okolice Żar i Żagania tysiąc lat temu. Niezmącona natura, rozległe lasy i wszechogarniająca cisza. Od czasu do czasu dał się pewnie czuć zapach dymu z terenów wypalanych pod uprawę zboża (wszak stąd, jak zapewniają językoznawcy, pochodzą nazwy naszych miast). Te wędrówki w przeszłość nie trwają jednak długo, niemal natychmiast wracam myślami do teraźniejszości. Otwieram oczy i widzę drogi, samochody, budynki, mosty, wszystko to, co zwykliśmy zwać cywilizacją. Zastanawiam się wówczas, czy dobrze korzystamy z darów natury, z dobrodziejstw Ziemi? Jak to wszystko będzie wyglądać za sto, dwieście, tysiąc lat?
   Te pytania towarzyszyły mi także podczas wędrówki po Żarach. We wtorek, 21 września, wraz z p. Bożeną Masłowską, nauczycielką historii i organizatorką przechadzki oraz grupą uczniów klas piątych wybraliśmy się w niezwykłą podróż po Żarach, odkrywając na nowo piękno tego miasta. W ciągu czterech godzin obcowania ze śladami przeszłości widzieliśmy kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Błękitną Bramę, zamek Bibersteinów i pałac Promnitzów, mury obronne, wieżę wartowniczą i kamienną dzwonnicę, kościół farny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ratusz i rynek, Kaczy Rynek oraz kościół garnizonowy p.w. Podwyższenia Krzyża.
  Uczniowie mieli możliwość przypomnienia i utrwalenia wiedzy na temat różnych stylów architektonicznych oraz historii miasta, jak również poszerzenia kolekcji kasztanów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy.
Piotr Pałac

fot. Piotr Pałac
 
STOPKA