SP1 Aktualności Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli niedziela, 26 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11020234

-------------------------------------

 BHP


Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli

   13 grudnia 2018 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli, którą zorganizowały pani Bożena Masłowska i pani Izabela Kudokas-Drąg. Wszyscy zebraliśmy się o godzinie 1000 w głównym holu Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach. Autokar wyruszył pięć minut później. Dojechanie do celu zajęło nam pięćdziesiąt minut.
   Na miejscu przywitał nas przewodnik. Po krótkim wstępie, w którym dowiedzieliśmy się między innymi, że Wigilia Bożego Narodzenia jest połączeniem kultury pogańskiej i kultury chrześcijańskiej, zaczęło się zwiedzanie. Na początku obejrzeliśmy chatę z Zajączka. Podstawowym budulcem było drewno i mech, służący do uszczelniania luk, które powstały między balami. Kolejnym obiektem, który udało nam się zobaczyć z zewnątrz, jak i w środku, była olbrzymia chata. Zbudowano ją już z nieco innych materiałów, a mianowicie z drewnianych kołków owiniętych sianem, które pokryte było gliną do otrzymania gładkiej powierzchni. Uzyskaną w ten sposób ścianę bielono rozrobionym z wodą wapnem. Chatę ozdobiono ciemnymi belami. W środku wydawała się być większa. Mieściły się w niej: kuchnia, sypialnia, przedsionek, spiżarnia i wędzarnia. Wszystko ogrzewano jednym piecem w kuchni. Do chaty dobudowana była szopa, w której mieścił się zapas słomy i jedna krowa. Następnie zawędrowaliśmy do stodoły, w której przechowuje się siano dla zwierząt, słomę, zboże oraz pojazdy. Jest ona wielka, z wysoko położonym sufitem. Po wejściu, gdy rzucimy okiem na prawą stronę tego budynku, kolejno ustawione były karawan, wóz oraz sanie. Wszystko ciągnęły konie.
   Kolejnym punktem tejże wycieczki było pieczenie pierników. Gospodyni przygotowała dla nas domowe ciasto. Dowiedzieliśmy się, że w skład przyprawy do pierników najczęściej wchodzi: gałka muszkatołowa, cynamon, goździki. Każdy dostał kawałek surowego ciasta, które trzeba było rozwałkować, a następnie wyciąć dowolny kształt za pomocą foremki. W wyciętym cieście wykrajaliśmy kolejną „dziurę”, aby w nią włożyć landrynkę. Tak powstały pierniki z witrażem, które najbardziej mi się podobały i do tego były przepyszne. Wszyscy z zapałem uczestniczyli w warsztatach. Część z nas nie dała rady dowieźć swych wypieków do domu.
   Powrót był ok. godziny 1430, do Szkoły Podstawowej nr1 w Żarach. Wycieczka bardzo nam się podobała. Chętnie pojechalibyśmy tam jeszcze raz.
Zuzanna Nowacka, kl. 6c

fot. Bożena Masłowska i Izabela Kudokas-Drąg
 
STOPKA