SP1 Aktualności Kobieta, „kolorowy motyl w pełni swego rozkwitu” piątek, 17 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10991820

-------------------------------------

 BHP
Kobieta, „kolorowy motyl w pełni swego rozkwitu”
  
   Kobieta, „kolorowy motyl w pełni swego rozkwitu” Złośliwi twierdzą, iż kobieta została stworzona z żebra Adama, dlatego też jest kimś „gorszym”, „podrzędnym”. To nieprawda. Biblijny opis stworzenia świata i człowieka ma charakter poetycki, nie można go odczytywać dosłownie. Kobieta została stworzona z żebra, ponieważ autor Księgi Rodzaju chciał podkreślić fakt, iż razem z mężczyzną tworzą całość, są jednym ciałem i jedną duszą.
   Podobnie myślał Platon, starożytny filozof grecki. Uważał on, iż dusza ludzka istnieje jeszcze przed narodzinami i składa się z dwóch pierwiastków: męskiego i żeńskiego. Są one połączone, zjednoczone, tworzą całość. W momencie przechodzenia na ten świat, dochodzi do jej rozbicia – mężczyzna i kobieta nie tworzą już całości. Ich ziemskie życie jest jednym wielkim poszukiwaniem siebie. Tylko w ten sposób można zakosztować utraconej jedności i harmonii.
   Widzimy więc, iż od początku, od kiedy tylko człowiek był zdolny do wyrażania swoich myśli, kobieta jawiła się jako równorzędna mężczyźnie istota. Po drodze jednak zapomniano o tym. Kobiety przez wiele stuleci były pozbawione jakichkolwiek praw. Same zakazy i nakazy. Dotyczyły one nawet ubioru. Dzisiejsze czasy to wielkie zwycięstwo płci pięknej. W sejmie przegłosowano właśnie ustawę, która sprawi, iż świat polityków będzie w dużej mierze światem kobiet. Także świat kultury: literatury, muzyki, malarstwa, rzeźby – to świat wszechobecnej w nim kobiety.
   Każdy mężczyzna ma codziennie przed sobą poważne zadanie: szanować i pomagać kobietom. Babcia, matka, żona, siostra, koleżanka z pracy, ekspedientka ze sklepu… Im należy się cześć i uwielbienie. To one są dobre i piękne; to im natura powierzyła odpowiedzialne i trudne zadanie ochrony dzieci w łonie, rodzenia i szczególnej opieki; to one rozjaśniają swym pięknem i słonecznym uśmiechem szare i smutne dni naszego życia.
   WIELKIE DZIĘKI KOBIETOM, WIELKIE DZIĘKI! NIECH KAŻDY DZIEŃ UPODABNIA ŚWIAT DO WASZEGO PIĘKNA! NIECH BĘDZIE DOBRY, TAK JAK WY JESTEŚCIE DOBRE!
 
(Pablo Picasso Jacqueline z podkulonymi nogami)
 
Wielką inspiracją dla Pabla Picassa była jego żona Jacqueline Roque. Stworzył blisko 400 jej portretów. To prawdziwy dowód uwielbienia dla kobiety.
Piotr Pałac
 
STOPKA