SP1 Aktualności Sprawozdanie z wycieczki do NBP w Zielonej Górze niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10998514

-------------------------------------

 BHP
Sprawozdanie z wycieczki do NBP w Zielonej Górze

   W piątek 19 listopada br. wybraliśmy się na wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego w Zielonej Górze, którą zorganizowała pani Bożena Masłowska, nauczycielka historii. W NBP właśnie odbywały się dni otwarte, dlatego oprócz naszej grupy było jeszcze 59 innych. Mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością banku, jego historią, funkcjami i zadaniami.
   Po przyjeździe do Zielonej Góry udaliśmy się prosto do NBP. Przyjął nas przewodnik, który był odpowiedzialny za oprowadzanie gości w tych dniach. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu o sposobach liczenia pieniędzy. Zaprezentowano nam maszyny używane dawniej w pracy bankowej. Następnie oglądaliśmy sztabkę złota o wartości około 1,5 mln złotych. Przez specjalny przyrząd patrzyliśmy na starą monetę przedstawiającą kolędników i gwiazdę. W jednej z sal została zorganizowana wystawa różnych monet używanych w Polsce. Mieliśmy okazję wymienić zwykłe monety na okolicznościowe. Potem udaliśmy się na spotkanie z panem, który opowiadał o banknotach i monetach. Braliśmy udział w konkursie o pieniądzach. Każdy uczestnik dostawał nagrodę w postaci banknotu nawet o nominale 100 000 zł. Później windą pojechaliśmy na najwyższe piętro, gdzie odbył się pokaz monet euro używanych w krajach UE. Dowiedzieliśmy się, że nie we wszystkich państwach euro wygląda tak samo. Na koniec otrzymaliśmy po balonie i wpisaliśmy się do księgi gości. Po wyjściu z banku poszliśmy do McDonalda. Z Zielonej Góry wyjechaliśmy około godz. 16.00. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej edycji Dni Otwartych NBP zwiedzający, którzy odwiedzili bank, mogli zobaczyć i wziąć do ręki sztabę złota, a także mieli możliwość wybicia okolicznościowego żetonu. Także ogromne zainteresowanie wzbudził kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych oraz film o historii bankowości centralnej w Polsce.
   Wyjazd był udany.
Paula Robińska, 6c


(kliknij w zdjęcie)
fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA