SP1 Aktualności Park Mużakowski piątek, 24 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11014420

-------------------------------------

 BHP


Park Mużakowski

   Kilka dni temu klasy piąte były na wycieczce w PARKU MUŻAKOWSKIM. Park ten nosi też nazwę Park Muskau i jest to nazwa historyczna. Został on założony w pierwszej połowie XIX w. Twórcą parku był pruski arystokrata, wlaściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Puckler-Muskau. Park ten jest najwybitniejszym osiągnięciem europejskiej sztuki ogrodowej. Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej. Jest to polsko-niemiecka granica.
Park Mużakowski, wpisany w malowniczą scenerię doliny Nysy, to swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. To precyzyjnie przemyślana kompozycja, łączaca elementy naturalne i kulturowe.

MALOWNICZA SCENERIA DOLINY   Na połowie niemieckiej znajduje się przepiękny zamek Bad Muskau, w którym mogliśmy zagościć. Szkoda, że nie na długo. W środku panuje nastrój wielce szlachetny. Było nam bardzo miło w nim przebywać. Jest on bardzo pięknie udekorowany w środku i oczywiście na zewnątrz.

ZAMEK BAD MUSKAUJak wiecie, jest tam bardzo dużo mostów. Jeden z nich to MOST ANGIELSKI. Jest on drugi, po Moście Podwójnym. Łączy niemiecką i polską część parku, odbudowanym po zniszczeniach wojennych. Pierwszy most w tym miejscu był drewniany i został wzniesiony przez założyciela parku w 1822 r.Ciekawy był również Most NIEBIESKI, na którym były zawieszone wielkie donice z czerwonymi kwiatami.Piękne drzewa przyciągały wzrok, najpopularniejsze były: DĘBY i KASZTANOWCE. Najbardziej zaciekawiły dęby HERMANA, KLEMENTYNY, BLIŹNIACZY oraz ODYNY.Dziękujemy za przeczytanie i poświęcony czas.
Referat napisały:
Maja Harasim 5B i  Klaudia Stańczyk 5B
 
STOPKA