SP1 Aktualności „Szlakiem Bitew i Pomników Cmentarzy Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w 72. rocznicę Bitwy pod Budziszynem” niedziela, 20 stycznia 2019
 

 

snow by jsnowfall
Logo Librus
 


Szkoła kreatywnego myślenia i działania
Ekologia
E K O L O G I A
Dobra Szkoła
Międzyszkolny Konkurs Filmowy
album fotograficzny klasy 1a
EnglishBlog
Logo wf z klasą
Zapraszamy
na naszego bloga
 szkoła promująca zdrowie
Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń


ŚWIETLICA
logo FAR
Odsłon : 7750598
„Szlakiem Bitew i Pomników Cmentarzy Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w 72. rocznicę Bitwy pod Budziszynem” PDF Drukuj Email

   28 kwietna 2017 roku w 72. rocznicę bitwy pod Budziszynem uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XII Rajdzie Autokarowym po Łużycach zorganizowanym przez KTTK im. Orląt Lwowskich, Związek Kombatantów RP, Starostwo Powiatowe w Żaganiu i Żarach, Muzeum Pogranicza Śląsko–Łużyckiego oraz Kuratorium Oświaty o/Żary.
   Trasa obejmowała następujące miejscowości (Żagań) Żary – Chrościce (Crostwitz) – Budziszyn (Bautzen) – Żary (Żagań).
   W miejscowości Chrościce (Crostwitz) koło Budziszyna przy Pomniku Polskich Żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i pokój, wysłuchaliśmy wystąpienia Dawida Statnika – Przewodniczącego oraz Trudli Kuringowej – Starościny Związku Serbów Łużyckich „Domowina”, Danuty Kaczmarczyk – Prezesa Koła ZKRPiB W.P. w Żarach. Następnie oddano hołd poprzez złożenie wieńców, kwiatów, zapalenie zniczy i odśpiewaniu pieśni patriotycznych.
   Po uroczystości na Polu Bitwy odbyła się w Kościele Parafialnym w Chrościcach Msza Święta w intencji Polskich Żołnierzy.
   Kolejnym punktem rajdu był spacer po Starym Rynku w Budziszynie ( Bautzen), To miasto związane jest z historią naszego regionu, gdzie w 1018 roku Bolesław Chrobry zawarł pokój z cesarzem Niemiec – Henrykiem II, na mocy którego Łużyce (w tym Żary ) zostały włączone do Państwa Polskiego.
   Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.
Bożena Masłowska

fot. Bożena Masłowska