SP1 Aktualności Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach najlepsza w Polsce poniedziałek, 27 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11024091

-------------------------------------

 BHP


Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach najlepsza w Polsce

   Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach została zwycięzcą konkursu na najpopularniejsze wydarzenie zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Języków. Jako dowód uznania otrzymaliśmy już certyfikat i nagrody od Rady Europy - organizatora konkursu. Brały w nim udział szkoły, instytucje i stowarzyszenia z całej Europy. Szkołę Podstawową nr 1 w Żarach ogłoszono najbardziej innowacyjnym wydarzeniem Europejskiego Dnia Języków w Polsce.
   Dziękujemy za wsparcie!

   Z okazji Europejskiego Dnia Języków w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach zorganizowano wydarzenie EDJ i napisano specjalny projekt międzynarodowy. Naszym celem było podnoszenie świadomości w zakresie bogactwa i różnorodności językowej Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać, uświadomienie dzieciom, że znajomość języków obcych pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych oraz daje wiele możliwości.

   Wybrane działania w ramach wydarzenia w SP1:

Poznawaliśmy kraje partnerskie, ich szkoły i zespoły projektowe.

Nagrywaliśmy filmy i tworzyliśmy prezentacje o sobie, naszych szkołach i życiu.

Wymieniliśmy się kartkami z życzeniami z okazji Europejskiego Dnia Języków. Otrzymaliśmy życzenia w różnych językach z kilkunastu krajów europejskich, m.in. z Francji, Hiszpanii, Litwy, Czech, Rumunii, Słowenii i Grecji.

Zorganizowaliśmy wideokonferencje z uczniami z Francji, Ukrainy, Włoch i Hiszpanii. Uczniowie klas 4 i 6 mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe w prawdziwej sytuacji komunikacyjnej.

Uczyliśmy się słów w różnych językach. W międzynarodowym zespole stworzyliśmy internetową bazę słów w różnych językach na stronie projektu. Następnie grupa uczniów z klasy 6b wybrała słowo "LOVE" i stworzyła chmury wyrazowe w wielu językach.

Śpiewaliśmy piosenkę "Gumisie" w kilkunastu językach europejskich. Stworzyliśmy składankę piosenki z kolegami z zagranicy.

Uczyliśmy się łamańców językowych w różnych językach. Każdy język ma słowa i wyrażenia trudne do wymówienia, nawet dla rodzimego użytkownika języka. Staraliśmy się stawić czoła wyzwaniu i nagrywaliśmy filmy wideo, ćwicząc łamańce językowe w językach europejskich.

Cat, gato czy kissa? Jak słowa zmieniają się podczas podróży po Europie? Analizowaliśmy mapy, ukazujące powiązania niektórych słów oraz różnice językowe pomiędzy państwami.

Poznawaliśmy przysłowia z różnych krajów europejskich. Każda kultura oferuje zbiór mądrości, które mają na celu ukazanie rad jak należy żyć. Przysłowia często zapożyczane są od podobnych języków i kultur i zdarza się, że są obecne w więcej niż jednym języku. Wymiana przysłów z kolegami z zagranicy pomogła nam w zrozumieniu w jaki sposób ludzie pochodzący z różnych krajów myślą o świecie. Niektóre przysłowia okazały się powszechne w Europie.

Stworzyliśmy "miks językowy" - połączyliśmy fragmenty tekstu w naszych językach narodowych, poznając różne języki europejskie.

   I WIELE INNYCH!

   Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową wydarzenia, gdzie można obejrzeć rezultaty naszej międzynarodowej pracy: https://twinspace.etwinning.net/23293/home
   Była to świetna zabawa i jesteśmy dumni z wygranego konkursu!
Izabela Mielniczek
organizator wydarzenia EDJ w naszej szkole

fot. Izabela Mielniczek
 
STOPKA