SP1 Aktualności Spotkanie z historią - wycieczka do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10998251

-------------------------------------

 BHP
Spotkanie z historią - wycieczka do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu

   W środę, 5 kwietnia 2017 r., uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu, której celem było przybliżenie uczniom historii z okresu II wojny światowej.
   W czasie II wojny światowej w Żaganiu , na terenie obecnego muzeum, znajdował się zespół niemieckich obozów dla jeńców wojennych. Jednym z nich był Stalag Luft 3 przeznaczony dla lotników alianckich. W kwietniu 1943 r. grupa kilkuset jeńców rozpoczęła prace przy kopaniu tuneli, którymi zamierzali uciec z obozu. Jeden z tuneli, nazwany "Harry", miał ok. 110 m długości i biegł na głębokości 10 m. W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. "Harrym" uciekło 80 jeńców. Szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza podjęta przez Niemców doprowadziła do ujęcia 77 z nich. Dwóm Norwegom oraz jednemu Holendrowi ucieczka się powiodła. Pięćdziesięciu ujętych jeńców Niemcy rozstrzelali. Wśród nich było sześciu Polaków.
   Podczas wycieczki wielką atrakcją dla uczniów była makieta tunelu "Harry". Płycej od oryginału, pod ziemią odtworzono jego fragment. Uczniowie, którzy chcieli poznać emocje, jakie towarzyszyły uciekającym jeńcom Stalagu Luft 3, mieli okazję pokonać kilka metrów na replikach użytych przez nich wózków.
   Taka żywa lekcja historii nie tylko wzbogaciła i przybliżyła wiedzę historyczną, ale również dostarczyła uczniom wiele refleksji i wrażeń.
Bożena Masłowska


fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA