SP1 Aktualności Niewiosenny maj wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028251

-------------------------------------

 BHP


Niewiosenny maj

   Maj dobiega już końca. Nie jest to szczęśliwy miesiąc dla naszej ojczyzny. Nie dość, że zimno i mokro, to jeszcze od południa kraju nadciągnęła potężna powódź, która zalewa już tereny środkowej Polski. Wiemy, że dla nas, mieszkańców Żar to odległy temat, gdyż nie ma tu rzeki czy innego, dużego zbiornika wodnego. Niemniej tragedia Polaków z innych regionów to już nasza tragedia. Zalane domy, pola, fabryki, potopione zwierzęta –taki tragiczny obraz nie zostawi nikogo obojętnym. Dawniej maj to kwitnące drzewa, mocno przegrzewające słońce, pierwsza opalenizna. To czas wycieczek i zielonych szkół. Czy w tym roku udadzą się Wasze wyjazdy? Sądzimy, że tak, jeśli celem nie będzie południe Polski. Żeby zielona szkoła się udała, trzeba rozsądnie spakować najpotrzebniejsze rzeczy, pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych oraz słuchać nauczycieli i wychowawców. Bardzo ważne jest też, by dopisała pogoda.
   Po powrocie z wycieczek, zielonych szkół zostanie niewiele czasu na poprawienie ocen. Wakacje są już tuż, tuż. Wprawdzie w tym roku szkolnym ostatni dzwonek zabrzmi 25 czerwca w piątek, to już dziś trzeba myśleć o jak najlepszych ocenach na świadectwach. Zwłaszcza szóstoklasiści muszą się zaktywizować. Przed nimi wybór gimnazjum. Powinno się w nowej szkole pokazać z jak najlepszej strony.
   Maj to również święto naszego miasta. Polecamy ogłoszenia o nim. Będą występy, konkursy, nagrody. Wszystkich zachęcamy do uczestnictwa w obchodach dni Żar. Nie zapominajmy też o potrzebujących na zalanych przez powódź terenach. Będą zbiórki pieniędzy i niezbędnych rzeczy. Apelujemy. Pomóżcie!

* * *

Na szczęście w maju jest jeden dzień jaśniejszy od słońca. To Dzień Matki.

Spotkanie z Matką

Jest piękniejsza od gwiazd,
choć zapracowana i zabiegana,
piękniejsza od czerwcowych wschodów
i zachodów słońca.

Często myślę, że bez niej
nic by się właściwie nie odbyło,
co ważne i piękne dla mnie. Matka…

„Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.

Byłem wtedy malutki jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne”.

Kocham Cię, Mamo,
jak się śmiejesz i jak jesteś zdenerwowana,
kocham Twoje spracowane ręce
i Twą zmęczoną twarz,
kocham Cię za to, że jesteś moja i jedyna…

„Matkę w ręce ucałuj i włosy,
potem śniegu po uliczkach rozsyp,
żeby błyskał się i żeby chrzęścił.

Potem wszystkie światła, co migocą,
do walizki zamknij. Otwórz nocą,
jeśli w drodze spotka cię nieszczęście”.

Bo Matka ma we włosach ciepły wiatr,
a w oczach jasne niebo,
w dłoniach zaklęty mały świat,
który zobaczyć możesz i ty,
jeśli tylko będziesz chciał,
jeśli naprawdę będziesz mocno chciał…

Uwaga: W wierszu znalazły się fragmenty utworu pt. „Spotkanie z Matką” K. I. Gałczyńskiego.
Administratorzy

 
STOPKA