SP1 Aktualności Spotkanie z kombatantami w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach niedziela, 26 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11020099

-------------------------------------

 BHP


Spotkanie z kombatantami w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach

   W czwartek, 16 lutego 2017 r., w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach odbyło się spotkanie uczniów ze świadkami największego kataklizmu w dziejach ludzkości – II wojny światowej. Byli to: Pani Prezes Związku Kombatantów RP w Żarach Danuta Kaczmarczyk, major Eugeniusz Jaworski, porucznik Piotr Gubernator oraz porucznik Marcin Szober.
   Niezwykłą lekcję historii rozpoczęła p. Dyrektor SP 1 Agnieszka Ropska, która przywitała szacownych gości i wprowadziła zebranych w jej tematykę. Następnie głos zabrała organizatorka spotkania, nauczycielka historii, p. Bożena Masłowska. Przypomniała ona uczniom podstawowe fakty związane z wycofywaniem się wojsk niemieckich z obecnych ziem zachodniej Polski oraz wkroczeniem na nie wojsk polskich i radzieckich. Potem zebrani wysłuchali krótkiego montażu słowno-muzycznego przygotowanego we współpracy z nauczycielką muzyki, p. Izabelą Kudokas-Drąg.
   Później głos zabrali nasi goście, kombatanci, niegdysiejsi żołnierze, którzy w połowie lat czterdziestych XX wieku walczyli o wolność Polski. Major Eugeniusz Jaworski oraz dziewięćdziesięciotrzyletni porucznik Piotr Gubernator porwali młodzież szkolną swoimi opowieściami o minionych czasach – o trudach wojny, swoich doświadczeniach, swoich refleksjach o życiu.
   To niezwykłe spotkanie pozwoliło uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach poznać przeszłość kraju i regionu z ust żyjących świadków tamtych czasów.
   Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, były podziękowania i wyrazy wzajemnej sympatii. Dzieci bardzo polubiły zaproszonych, znalazły w nich słowa prawdy i szczerość oraz bohaterstwo.
   Po spotkaniu uczniowie naszej szkoły udali się do miejsc pamięci o żołnierzach, którzy walczyli o wolność Polski.
Piotr Pałac


 
fot. Piotr PałacRelacja Telewizji Regionalnej
 
 
STOPKA