SP1 Aktualności Christmas 2016 poniedziałek, 27 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11024185

-------------------------------------

 BHP


Christmas 2016

   Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w roku, ale warto podkreślić, że w Wielkiej Brytanii tradycje bożonarodzeniowe różnią się od naszych. Mieszkając w Polsce, nie wyobrażamy sobie Gwiazdki bez najbliższej rodziny, dwunastu wigilijnych potraw, prezentów od Świętego Mikołaja, pasterki oraz dwudniowej niezwyklej atmosfery. A jak to wygląda na Wyspach Brytyjskich?
   Christmas Eve, czyli Wigilia. Brytyjczycy w ogóle jej nie obchodzą, nie przygotowują dwunastu potraw, nie dzielą się opłatkiem. Niektórzy wybierają się na pasterkę. 24 grudnia to dzień ostatnich zakupów, kiedy to – jak twierdzą wszyscy Brytyjczycy – można kupić prezenty po najniższej cenie.
   Christmas Day, czyli Pierwszy Dzień Świąt. O poranku dzieci otwierają prezenty, które w nocy zostawił dla nich Mikołaj. To czas rodzinnego obiadu z pieczonym indykiem, warzywami i świątecznym puddingiem na stole. Nieodłącznym elementem Świąt są Christmas crackers (kolorowe rolki przypominające duże cukierki, które należy otworzyć poprzez pociągnięcie za oba końce przez dwie osoby. W środku najczęściej znajduje się papierowa korona żart lub mały upominek). W tym roku lekcje świąteczne były współorganizowane ze szkołą podstawową The Willows C of E Primary School w Stratford-upon-Avon. Otrzymaliśmy zdjęcia z pięknej zimowej wystawy oraz z przygotowań do Świąt.

alt

Klasa 5b przygotowała świąteczną prezentację dla swoich brytyjskich rówieśników.


   Ponadto grudniowe lekcje angielskiego w naszej szkole były pełne niespodzianek. Dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały interaktywne zadania, przygotowały kartki świąteczne, dowiedziały się o różnicach w obchodzeniu Świąt w Polsce i Wielkiej Brytanii. Klasa 5b zorganizowała wigilię klasową, na której gościem specjalnym był Jakub Massier. Chłopiec chodził do naszej szkoły, jednak kilka lat temu wraz z rodzicami wyprowadził się do Anglii.

alt
Karolina Wojtiuk
 
STOPKA