SP1 Aktualności Akademia Puchatka wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028344

-------------------------------------

 BHP


Akademia Puchatka

   7 listopada uczniowie klas początkowych SP nr 1 w Żarach przygotowali spotkanie na temat bezpiecznego zachowania się w szkole i w drodze do szkoły. Poprzez wiersze, scenki sytuacyjne, piosenki, plakaty dzieci przypomniały i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Uczniowie klasy pierwszej tym akcentem rozpoczęli realizację programu Akademia Bezpiecznego Puchatka.
   Celem zajęć było poznanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, doskonalenie umiejętności przewidywania niebezpiecznych sytuacji w drodze do szkoły, podczas zabawy na podwórku, zabaw w czasie przerw lekcyjnych oraz podczas pobytu w domu. Ponadto zajęcia miały wspomóc rozwój wyobraźni przestrzennej i inwencji twórczej dzieci, doskonalić pamięć, koncentrację, logiczne myślenie oraz wzbogacać słownictwo.

   Uczniowie po wysłuchaniu „Opowiadania Puchatka” zajęli się projektowaniem znaczków odblaskowych i umieścili je na kurtkach Mamy i Piotrusia, bohaterów opowiadania. Dzieci uświadomiły sobie konieczność noszenia znaczków odblaskowych podczas jesiennych, szarych dni oraz po zmroku, w drodze do szkoły lub ze szkoły. W czasie wycieczki wokół szkoły uczniowie obserwowali wszystkie znaki na ulicy, które zapewniają bezpieczeństwo ludziom poruszającym się po nich. Na podstawie obserwacji stwierdzili, że teren w pobliżu szkoły jest bezpieczny ponieważ jest wystarczająca ilość znaków, przejść dla pieszych i innych zabezpieczeń gwarantujących bezpieczne poruszanie się po drodze. Dzieci nauczyły się piosenki „Znaczki odblaskowe” oraz wiersza sygnały świetlne. Każde z nich utrwaliło poprzez zabawę znajomość swojego adresu i adresu szkoły.
Uczniowie nauczyli się poprzez zabawy i rozmowy rozpoznawać realne zagrożenia i odpowiednio zachowywać się w trudnych sytuacjach w domu, szkole, na podwórku. Utrwaliły znajomość numerów alarmowych policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, europejskiego numeru alarmowego. Przećwiczyły sposób wzywania pogotowia ratunkowego. Próbowały odgrywać scenki pokazujące właściwy sposób zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Ponadto dzieci wraz z Kubusiem , bohaterem naszego programu udały się w podróż kosmiczną. Sprawiło to dzieciom wiele radości . Każde z nich musiało przejść test sprawnościowy, zaplanować wartościowe posiłki. Następnie uczniowie projektowali rakietę z figur geometrycznych. Tańczyli do piosenki Ufoludki oraz ćwiczyli pamięć i koncentrację poprzez zabawy. Na koniec wyruszyli w podróż w kosmos- zadaniem uczniów było pokazywanie czynności o, których mówił nauczyciel (opowieść ruchowa).
Uczniowie na koniec po realizacji programu otrzymali książeczki z zadaniami do samodzielnego wykonania w domu. Po zakończeniu wszystkich działań wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa będącym podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka. W wszystkie dzieci pozytywnie zaliczyły test.
Tym samym szkoła nabyła prawo do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „ Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Opracowała
Wiesława Półtorak


fot. Wiesława Półtorak
 
STOPKA