SP1 Aktualności Koło filmowe – spotkanie trzynaste sobota, 18 sierpnia 2018
 

BIP SP1 Żary
 
Logo Librus
Od grosika do złotówki
Ekologia
E K O L O G I A
Dobra Szkoła
Międzyszkolny Konkurs Filmowy

album fotograficzny klasy 1a
EnglishBlog
Logo Etwinning
Logo wf z klasą
Zapraszamy
na naszego bloga
 szkoła promująca zdrowie
Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
Logo SU SP1 Żary
Aktualności Samorządu Uczniowskiego
logo FAR
Odsłon : 7451334
Koło filmowe – spotkanie trzynaste PDF Drukuj Email

   W środę, 16 marca 2016 r., w gab. 304b SP 1 w Żarach odbyło się trzynaste spotkanie członków koła filmowego. Obejrzeliśmy film Matrix w reżyserii braci Wachowskich.
   Jeśli jeszcze ktoś zadaje sobie pytanie, po co czytać mity greckie lub Biblię – odpowiadamy: chociażby po to, by świadomie odbierać dzieła kultury, które wciąż opierają się na tych dwóch filarach europejskiej tożsamości.
   Neo, czyli postać do złudzenia przypominająca Chrystusa, agent Smith, czyli diabeł, Morfeusz, Trinity, Syjon, Wyrocznia, w końcu Matrix, a więc macierz. Nazwy znane każdemu Europejczykowi.
   Prawie dwadzieścia osób zgromadzonych w sali poznało związki tego sensacyjnego i filozoficznego jednocześnie obrazu z poglądami jednego z dwóch wielkich filozofów starożytności – Platona. Uważał on, że nasz świat to świat cieni, ten prawdziwy to świat idei, niedostępny, ukryty. Podobieństwa z historią Thomasa Andersona/Neo są oczywiste. Dzięki Morfeuszowi odkrywa on, że jesteśmy bateriami zasilającymi maszyny, które zwyciężyły wojnę z ludźmi. Świat, jego kolor, smaki, zapachy, to tylko program komputerowy.
   To naturalnie fikcja, jednak miło nam się oglądało ten film, wszystko dzięki wyszukanym efektom specjalnym.
Piotr Pałac


fot. Piotr Pałac