SP1 Aktualności 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa niedziela, 23 września 2018
 

 
Logo Librus
Od grosika do złotówki
Ekologia
E K O L O G I A
Dobra Szkoła
Międzyszkolny Konkurs Filmowy

album fotograficzny klasy 1a
EnglishBlog
Logo Etwinning
Logo wf z klasą
Zapraszamy
na naszego bloga
 szkoła promująca zdrowie
Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
Logo SU SP1 Żary
Aktualności Samorządu Uczniowskiego
logo FAR
Odsłon : 7518467
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa PDF Drukuj Email

   Drzewa to największe rośliny na Ziemi. Najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom czy spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią też najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
   Dzień Drzewa to natomiast międzynarodowa akcja sadzenia drzew propagowana w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od 2002 r. w dniu 10 października. W jego organizację włączają się szkoły, nadleśnictwa, stowarzyszenia ekologiczne. Inauguruje je odbywająca się co roku w październiku ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew.
   Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.
   Święto Drzewa od kilkunastu lat integruje też społeczności wokół lokalnych inicjatyw polegających nie tylko na sadzeniu drzew, ale także na zakładaniu ogrodów, otaczaniu opieką starych drzew, organizowaniu festynów, wycieczek i konkursów czy zbiórce makulatury.
   W klasach odbyły się lekcje poświęcone drzewom, uczniowie wykonali prace plastyczne o drzewach, układali rymowanki i rozwiązywali zagadki.
   Akcja sadzenia drzewek odbędzie się w Żarach 23 października 2015 roku, weźmie w niej udział także nasza szkoła.
Z pozdrowieniami
H. Kryszewska


fot. Honorata Kryszewska