SP1 Aktualności 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa niedziela, 26 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11020160

-------------------------------------

 BHP


10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa

   Drzewa to największe rośliny na Ziemi. Najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom czy spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią też najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
   Dzień Drzewa to natomiast międzynarodowa akcja sadzenia drzew propagowana w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od 2002 r. w dniu 10 października. W jego organizację włączają się szkoły, nadleśnictwa, stowarzyszenia ekologiczne. Inauguruje je odbywająca się co roku w październiku ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew.
   Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.
   Święto Drzewa od kilkunastu lat integruje też społeczności wokół lokalnych inicjatyw polegających nie tylko na sadzeniu drzew, ale także na zakładaniu ogrodów, otaczaniu opieką starych drzew, organizowaniu festynów, wycieczek i konkursów czy zbiórce makulatury.
   W klasach odbyły się lekcje poświęcone drzewom, uczniowie wykonali prace plastyczne o drzewach, układali rymowanki i rozwiązywali zagadki.
   Akcja sadzenia drzewek odbędzie się w Żarach 23 października 2015 roku, weźmie w niej udział także nasza szkoła.
Z pozdrowieniami
H. Kryszewska


fot. Honorata Kryszewska
 
STOPKA